Ortodonti

Ortodonti; çene, diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodonti tedavisi, çocuklarda çene gelişiminin düzgün ilerlemesine yardım eder ve dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur. Yetişkin bireylerde ise, zaman içerisinde gelişmiş olabilecek çapraşıklıklara engel olur.Bir de kapanış düzensizliklerine ve çene, yüz bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

Ortodontik tedavi daha sağlıklı bir ağız yapısına ve daha estetik bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Yerinde bir ortodonti tedavisi ile uzun süre ağzınızda kalacak ve bozulmayacak dişlere sahip olabilirsiniz. Kliniğimizde de, ortodonti tedavisi en etkin bir biçimde, en güncel teknikler kullanılarak uygulanmaktadır.

Ortodonti tedavisinin dişlerde görülür hali halk arasında “diş teli” olarak bilinen braketlerdir. Her yaş grubuna uygun biçimde dizayn edilebilen braketler kendi içinde üç farklı kategoriye ayrılmaktadır.

Metal Braketler: Ortodonti tedavisinde en çok kullanılan aygıtlardır. Dişlerin üzerinde doğru noktalar hesaplanarak yapıştırılan metal braketler, aralarından geçen ortodontik teller vasıtasıyla dişler olması gereken pozisyona getirilir.

Şeffaf Braketler: Dişlerin renginde yahut tamamiyle şeffaf malzemeden üretilirler. Çalışma prensipleri metal braketler ile aynıdır. Aralarındaki en önemli fark, daha az görünür olmasıdır. Şeffaf braketleri metal braketlere göre daha fazla bakım gerektirdiği için genellikle yetişkinlerde yaygın olarak kullanılır.

Lingual Braketler: Sabit metal braketler olarak dişlerin iç yüzeyine yapıştırılır. En önemli özelliği, dışarıdan hiçbir şekilde görülmemesidir. Metal ve şeffaf braketlerde uygulanan tedavi tekniğinden ve bu braketlerin çalışma prensibinden farklı bir biçimde çalıştıkları için tedavi süreleri daha uzundur.

Telsiz Ortodonti Tedavisi

Telsiz ortodonti tedavileri, bir seri şeffaf plak kullanılarak diş çarpıklıklarının giderilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Dişler teller yerine, dışarıdan görünmeyen bu plaklar sayesinde düzeltilir. Bu tür ortodonti tedavisine giren hastalar, şeffaf plaklarını yalnızca diş fırçalamak için çıkarırlar. Bu zamanlar dışında plakların sürekli olarak takılması gerekir.

Telsiz ortodonti tedavisi, sadece diş çarpıklığı yaşayan hastalar için kullanılır. Çene ve yüz sistemindeki bozukluklarda kullanılması uygun değildir.

Neden Ortodonti Tedavisi Olunur?

Hastalar çoğunlukla diş çapraşıklığı şikayetiyle ortodontiste başvururlar. Bu çapraşıklıklar dışarıdan yalnızca estetik bir sorun olarak görülse de aslında pek çok problemi de beraberinde getirirler. Diş çapraşıklığı sebebiyle oluşan ağız kapanış bozuklukları aynı zamanda çiğneme ve konuşma bozukluklarına sebep olmaktadır.

Yapısı bozulmuş, çapraşık dişlerle ağız hijyenini sağlamak da güçleşir. Bu sebeple çürük dişlerin oluşumu da kolaylaşmış olur. Dişlerin arasındaki yüzeylerin çapraşıklaşması, bu bölgelerde temizlenemeyen plak birikimini arttırdığı için diş eti hastalıklarına da kapı açar.

Dolayısıyla diş çapraşıklığı yaşadığınıza dair belirtiler görüyorsanız, daha sağlıklı dişler ve daha estetik bir görünüm için sizleri en yakın zamanda kliniğimize bekliyoruz...

Ortodontik Tedavi Süresi

Ortodontik tedavilerinin süresi her hastanın durumuna ve hastalara uygulanacak olan tedavinin biçimine göre değişkenlik gösterir. Sadece dişlerle ilgili olan ortodontik tedavi, çene bozuklukları için yapılan tedavilere göre daha kısa sürmektedir.

Ortodontik tedavilerde olumlu sonuçların alınabilmesi için verilebilen ortalama zaman aralığı 6-24 ay arasında değişir. Fakat hastaların durumları ve tedavi süreçlerine göre bu süre artabilir veya azalabilir. Bu sürenin belirlenen süre sınırlarında kalabilmesi, hastanın kaçınması gereken yiyeceklerden uzak durmasına ve tedavi için kullanılan apareylerin temizlik ve bakımına özen göstermesi gibi başlıklara da bağlıdır.

Ortodonti tedavisiyle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız kliniğimiz uzmanları ile irtibat kurabilirsiniz.

Hizmetler
Tedaviler
Uzmanlarımız

Dt. H. Yusuf Demir

Diş Hekimi

Dt. Eray Varolan

Diş Hekimi
TOP