Zirkonyum

Zirkonyum tedavisi, yıllar içinde rengini, şeklini veya sağlığını kaybetmiş dişlerin görünümünü iyileştirmek için kullanılan popüler bir seramik kaplama yöntemidir. Zirkonyum dişler dayanıklı, uygulaması kolay ve uzun yıllar kullanılabilecek kuron kaplama türlerinden biridir.

Zirkonyumun ışık geçirirliği pek çok başka maddeye göre daha yüksektir. Bu sebeple zirkonyum kaplama dişlerin görünümünü, kendi dişlerinizin görünümünden ayırt etmek de zordur. Bir diş operasyonunun kozmetik avantajlarını önemseyen hastalarımız için ideal bir metottur.

Zirkonyum, yeryüzündeki en eski madenlerden biridir ve bolca bulunur.  İnsan kemik ve dokuları ile biyo-uyumluluğa sahiptir.

Bu verimli maden, yapay eklemler gibi çok fazla dayanıklılık ve uzun ömür gerektiren tıbbi uygulamalarda sıklıkla kullanılır. Son yıllarda hastalarımızın çoğunluğu; metal destekli porselen dişler yerine, hem dayanıklılığı hem de kozmetik avantajları bakımından zirkonyum dişleri tercih etmektedir. 

Zirkonyum kuronları dayanıklıdır

Azı dişlerinizle gündelik olarak ne kadar çok çiğneme işlemi yaptığınızı düşünün. Dolayısıyla bu dişlerin, uzun vadeli bir kullanım için dayanıklı olması gerekir. Zirkonyum kuron kaplama, bu sürekli basınca en rahat dayanan maddedir.

Bu bakımdan zirkonyum, arka dişlerin ihtiyaç duyduğu dayanıklılığı sağlayabileceğinden ötürü, iyi bir tercihtir. Ayrıca operasyonu da son derece kolaydır. Zirkonyum, dişlerinizle biyouyumlu bir maden olmasından dolayı operasyon öncesi herhangi bir hazırlık süreci gerektirmez.

Zirkonyum kuronları uzun ömürlüdür

Zirkonyum kaplamalar üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Örneğin; dünya çapındaki diş hekimleri tarafından bilinen Journal of Dentistry sitesindeki 2017 yılında yayımlanan bir araştırmada, zirkonyum kuronların 5 yıllık bir kullanım süreci içerisinde metal bazlı kuronlar kadar uzun ömürlü olduğu belirtiliyor.

Özellikle ‘monolitik’ zirkonyum kuronlarının uzun ömürlülük açısından daha çok tercih edildiği ifade ediliyor.

Zirkonyum kuronları kemik ve doku yapınızla biyo-uyumludur

Zirkonyum kaplama tedavisinde iltihaplanma veya bağışıklık sistemi reaksiyonları gibi olumsuz sonuçların yaşanma olasılığı düşüktür. Bunun elbette ki temel sebebi, zirkonyum madeninin insan vücudunun kimyasına uyumlu olması, terminolojik adıyla biyouyumlu olmasıyla ilgilidir. Bu sebepten dolayı diş hekimleri tarafından hastalarına sıklıkla önerilmektedir.

Zirkonyum tedavisi pratiktir

Dişinizi zirkonyumla kaplamak son derece pratiktir. Randevu aldığınız, muayene aldığınız gün diş kaplamanız gerçekleşebilir. Hekiminizin dişinizin şeklini alıp laboratuvarda kalıbını üretmesine gerek yok. Bilgisayar destekli tasarım/Bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM)  teknolojisi buna imkan sağlar.

Bu yöntemle diş hekiminiz, dişinize kuron kaplamak için yalnızca bir diş freze makinesi kullanır. Böylelikle tedavi süreciniz iki ziyarette değil tek seferde gerçekleşir.

TOP